Az energiatanúsítvány tartalma

Besorolási skála és egyéb tudnivalók

Információk ikon

Lakóingatlanok energetikai minőség szerinti besorolása

Az energetikai tanúsítványban 12 féle osztály besorolás adható ki az ingatlanra a jelenlegi (2024) eljárás szerint.

Energetikai minőségi besorolások

A besorolási skála értelmezése

Meglévő épületek a fenti skála szerint bármilyen osztályt kaphatnak, a végeredményt egy jogszabályban előírt számítási módszer adja meg. A tanúsító a helyszínen felmért paraméterek alapján dolgozik. A besorolás az ún. "közel nulla energiaigény" követelményrendszere alapján történik. Új épületek esetén a használatbavételhez legalább a "BB - követelményeknek megfelelő" kategóriát kell elérnie a létesítménynek.

Mitől függ, hogy melyik osztályba sorolják az ingatlanunkat?

Két fő tényező határozza meg, hogy milyen besorolást fog kapni a vizsgált egység: a lehűlő felületek kiterjedése és hőszigetelése, valamint az épületgépészeti rendszerek jellege és hatásfoka. Ha épületünkben hasznosítunk valamilyen megújuló energiaforrást (pl. napkollektor, napelem), akár több kategóriát is előrébb léphetünk a besorolási skálán. A minősítésnek nincs szubjektív tartalma, a számítási-minősítési kalkuláció minden részletét műszaki adatok határozzák meg.

Mit vizsgálunk a helyszíni szemle során?

Felmérjük a lakás alaprajzát, belmagasságát és a nyílászáró méreteket. Megtekintjük az egyes határoló szerkezeteket, ajtókat, ablakokat, falazatokat. Azonosítjuk a fűtési rendszereket, hőleadókat, hűtési/légtechnikai és melegvíz készítési rendszereket. A helyszíni szemle a szakma állásfoglalása alapján mindig szükséges.

A tanúsítvány mintája

Ezeket tartalmazza a tanúsítvány

  • az építmény energiafogyasztás szerinti besorolását "A+++"-tól "I"-ig terjedő skálán
  • az eredményeket alátámasztó számítást, részletesen dokumentálva
  • az ingatlan azonosító adatait (cím és helyrajzi szám)
  • a megrendelő nevét és címét
  • a készítő tanúsító nevét és címét, a kamaránál nyilvántartott jogosultsági számát
  • az egyedi HET számot
  • a javasolt korszerűsítéseket

Energia megtakarításra irányuló javaslat

Minden tanúsítványnak tartalmazni kell egy javaslatot, amely a konkrét ingatlanra lehetséges korszerűsítéseket sorolja fel. Részletesen kifejtjük az egyes lehetőségeket, kitérve arra, hogy mely korszerűsítés mekkora átalakítási munkával valósítható meg. A lehetséges energetikai fejlesztések általában az épületgépészeti rendszereket és a határoló szerkezeteket is érintik.

Szükséges-e termográfiás vizsgálat a tanúsításhoz?

A szakma általános eljárásai szerint hőkamerás vizsgálatot nem végzünk a tanúsítvány készítéséhez. Erre általában csak akkor van szükség, ha valamilyen hiba forrását keressük. Az épületszerkezetek hőátbocsátási tényezője igen jól becsülhető a falazat anyaga, építési ideje és vastagsága alapján.

NÉZZE MEG HELYI AJÁNLATUNKAT